>
Inne artykuly

logo

O┼╝ywienia Ministerstw Izrael
Zielony Ksiaze
28.02.2010 Asher Intrater

W tym tygodniu „Haaretz” (trzecia największa gazeta hebrajska) opublikowała wywiad z Mas'abem Yousefem – synem Sheikha Hasana Yousefa (jednego z założycieli i głównych dowódców Hamasu). W roku 1996 18-letni Mas'ab został aresztowany za noszenie nielegalnej broni. Wtrącono go do izraelskiego więzienia, gdzie był bezlitośnie bity i przesłuchiwany. Od tamtej chwili gotowy był zabić każdego Izraelczyka, którego napotkał.

Izraelskie siły bezpieczeństwa usiłowały pozyskać go do współpracy. Zgodził się, mając w planie zostanie podwójnym agentem i atakowanie Izraelitów od środka. Jednakże będąc w więzieniu był świadkiem okrutnych nadużyć ze strony przywódców Hamasu wymierzonych w kierunku jego muzułmańskiego współwięźnia. Rozczarował się islamem i dostrzegł, że przywódcy Hamasu zachowywali się jeszcze gorzej niż Izraelici.

W 1997 roku wyszedł z więzienia. Będąc na wolności w dalszym ciągu spotykał się z oficerami izraelskich sił bezpieczeństwa. Zaskoczyła go ich rozsądność i humanitarność. Zauważył, że nie byli oni przeciwko muzułmanom czy Palestyńczykom w ogóle, ale jedynie starali się powstrzymać ataki terrorystyczne. Zaczął przyjmować ich punkt widzenia.

W roku 1999 chrześcijański turysta z Anglii spotkał go nieopodal Bramy Damasceńskiej w Starym Mieście Jerozolimie i zaprosił go na studium biblijne. Zdecydował się przyjść z nudy i z ciekawości. Polubił tamtejszych młodych ludzi i zainteresował się dyskusją. Wziął ze sobą do domu Nowy Testament w  wersji arabskiej i zaczął czytać. Dotarł do miejsca:

Mateusza 5:44 - Ale ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół, wielbijcie Boga tym, którzy was przeklinają, czyńcie szlachetnie tym, którzy was nienawidzą, i módlcie się za tymi, którzy was złośliwie atakują, i prześladują was.

Młody Mas'ab był zszokowany nauczaniem Jeszuy (Jezusa) o miłości. Było to coś zupełnie innego niż wszystko to, co do tej pory słyszał. A jednak wydawało się to zgadzać z wewnętrznymi rozterkami jego serca. „Miłowanie nieprzyjaciół”  było dla niego promykiem nadziei dla problemów izraelsko-palestyńskich.

W ciągu następnych kilku lat został nowonarodzonym wyznawcą Jeszuy i zaczął pracować jako główny tajny agent Izraela na Zachodnim Wybrzeżu. Nadano mu przydomek „Zielony Książę”: zielony, bo jest to kolor Hamasu; książę, bo był synem jednego z głównych szejków tej organizacji.

W latach 2000-2006 Mas'ab angażował się w wiele kluczowych wydarzeń angażujących siły bezpieczeństwa, w tym w wybuch drugiej Intifady, przenikanie do terrorystycznej szajki Al Aksa, wyjawienie łączności między Hamasem a OWP, przechwycenie tajnych informacji Hamasu z ich kwatery głównej w Damaszku i udaremnienie licznych samobójczych zamachów bombowych.

Izraelscy oficerowie sił bezpieczeństwa twierdzą, że niezliczona ilość Izraelitów zawdzięcza życie temu młodemu człowiekowi. Mówią również, że Mas'ab różnił się od większości agentów palestyńskich. Motywem jego działań nie były pieniądze czy potrzeba, ale ideologia ochrony życia. Żywiono dla niego wielki szacunek i jego tajny wpływ był tak ogromny, że czasami jego słowo cofało decyzje premiera i generałów.

Oto tłumaczenie kilku spostrzeżeń pochodzących z wywiadu dla Ha'aretz:

"Nie bede klamal i mwil, ze sie nie boje. Ale czerpie motywacje z faktu, ze uratowalem setki zyc - Izraelitw, Palestynczykw, Amerykanw. To daje mi sile do dalszych dzialan. Nie jestem ani pro-izraelski ani pro-palestynski. Pracowalem dla mojego Boga, ktry jest Ojcem wszystkich ludzi, bez wzgledu na to, kim oni sa.

Sedno izraelsko-palestyńskiego konfliktu nie leży w sytuacji militarnej czy politycznej; to wojna pomiędzy dwoma „bogami” - Bogiem Tory i bogiem Koranu. Koran naucza, że ta ziemia jest poświęcona dla islamu i nie można jej oddać. Tora naucza Żydów, że jest to ich ziemia i nie można jej oddać.

Nawet muzułmanin z umiarkowanego nurtu tej religii czyta w Koranie, że Żydzi są synami małp i muszą zostać wybici jako heretycy. Palestyńczycy muszą przestać obwiniać Izrael za wszystkie swoje problemy. Jeżeli naprawdę chcą być wolni, muszą zostać uwolnieni od swojego boga.

Przywództwo Hamasu nie może zawrzeć pokoju z Izraelitami. Zawarcie pokoju z heretykami jest im zabronione. Obecne przywództwo Hamasu jest odpowiedzialne za zabijanie Palestyńczyków. Nie zawahaliby się urządzić rzezi wśród osób siedzących w meczecie lub zrzucać ludzi z wysokich budynków; dokładnie tak, jak miało to miejsce w czasie gdy przejmowali Gazę...”

W 2007 roku Mas'ab uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywa obecnie.

W zeszłym tygodniu zadzwonił do swego ojca, który siedzi w więzieniu w Izraelu. Po raz pierwszy opowiedział mu o swojej wierze w Jeszuę i poprzedniej pracy dla izraelskich sił bezpieczeństwa. Oczywiście była to rozmowa łamiąca serce, ponieważ Mas'ab bardzo kocha, szanuje i podziwia swego ojca.

Mas'ab wydał książkę opisującą jego dzieciństwo w Hamasie, pracę dla izraelskich sił bezpieczeństwa i wiarę w Jeszuę. Proszę, kupcie tę książkę gdy tylko się ukaże. (Jest ona dostępna tutaj). (Otrzymałem przed-wydaniową kopię rękopisu. Po przeczytaniu pierwszej strony nie mogłem jej odłożyć do momentu, gdy skończyłem czytać, w środku nocy.)

Proszę, módlcie się o zarówno duchową jak i fizyczną ochronę dla tego młodego człowieka. Z oczywistych powodów, jego życie jest w niebezpieczeństwie. Świadectwo jego wiary rozprzestrzenia się na Zachodnim Wybrzeżu i wyraźnie widać, jak wywołuje fale duchowego wstrząsu.

Aktualności

Telewizja: Wywiad z Asherem emitowano w zeszłym tygodniu. Jeżeli chcielibyście go pooglądać (na chwilę obecną jest dostępny jedynie po hebrajsku, bez napisów), kliknijcie program 455 na http://www.23tv.co.il/282-he/Tachi.aspx. Proszę, trwajcie w modlitwie o większą oglądalność. Kierownik powiedział nam, że już doszły do niego zastraszenia i skargi od ultra-ortodoksyjnych żydów, sprzeciwiających się programowi.

Post Estery: Około 12 kongregacji uczestniczyło w tym tygodniu w zgromadzeniu w Jerozolimie. Obecna była jedność między pastorami, pokuta, uwielbienie, wstawiennictwo, deklaracje prorocze, dęcie w szofar i wieczerza Pańska. I wszystko to odbywało się w języku hebrajskim. Święci szukają więcej okazji jak ta; wszyscy byli zachęceni w Panu.


Inne artykuły - 2010

Inne artykuły