>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael
Nowe wieści z Izraela
© 8.08.2010 Asher Intrater

Trzy zbrojne ataki na Izrael

W zeszłym tygodniu miały miejsce trzy ataki na izraelskie siły bezpieczeństwa: jeden ze strony Egiptu, drugi z Gazy i trzeci z Libanu. Atak libański okazał się najpoważniejszy.

Na granicy z Libanem, na północnym krańcu tzw. „palca galilejskiego” znajduje się elektroniczne ogrodzenie kontrolujące. Atak został przeprowadzony wzdłuż ogrodzenia. Colonel Ilan Dickstein - tamtejszy dowódca, tak opisał to wydarzenie dla gazety Yediot (fragment z N. Barnem, Musaf Shabbat, 6-8-10):

„Ogrodzenie musi zostać zachowane. Drzewa, z którymi się styka, będą przeszkadzać sprzętowi kontrolującemu. Innym problemem jest to, że żołnierze wroga mogliby wdrapać się po tych drzewach. We wtorkowy poranek poinformowaliśmy Siły Zbrojne ONZ w Libanie (UNIFIL) o naszych planach przycięcia drzew. Nasze oddziały były gotowe o godzinie 9.00. Oddziały UNIFIL’u poprosiły nas o opóźnienie akcji tak, aby miały czas na rozmieszczenie się. Przystaliśmy na ich prośbę. Wycofaliśmy nasze wojsko i wróciliśmy o 11:30 aby rozpocząć przycinanie drzew.

Współpracujemy z „J” - oficerem komunikacyjnym UNIFIL’u. Otrzymujemy jego zgodę i autoryzację. Na pewnym etapie prac poprosił nas, abyśmy przez moment zaczekali. Zadzwonił do swego przełożonego i otrzymał ostateczną autoryzację… Zeszliśmy na porośnięty drzewami teren… Zawiesiliśmy na dźwigu klatkę na przycinane drzewa.

Gdy klatka uniosła się, Libańczycy otworzyli ogień z karabinów automatycznych przeciwko naszym żołnierzom. Natychmiast udaliśmy zwykłą ucieczkę. Część naszych oddziałów była ranna. Również snajperzy otworzyli ogień w kierunku naszego stanowiska dowodzenia. Colonel Harare został postrzelony w kość policzkową tuż pod okiem i upadł obok mnie. Dowódca plutonu - kapitan Ezra Lakiya został trafiony w klatkę piersiową. Karetka zabrała ich z pola bitwy.

Dałem rozkaz odpowiedzenia ogniem. Część naszych dział była celowo zwrócona w złym kierunku, ponieważ na miejscu mieszali się żołnierze libańscy, żołnierze UNIFIL’u i cywile. Jeśli strzelilibyśmy do nich, dziesiątki ludzi zginęłoby niepotrzebnie.”

Po tych wydarzeniach na miejsce przybył generał Eizencott i wydał rozkaz ostrzelania stanowiska dowodzenia armii libańskiej znajdującego się na wzgórzu za nimi. W wyniku tego ataku zginęło czterech żołnierzy libańskich i jeden cywil. Później, tego samego dnia, Izraelita Colonel Harare zginął od rany postrzałowej. Kapitan Lakiya wciąż leży w szpitalu.

W roku 2006 Izrael wyrządził poważne szkody Hizballahowi w Libanie. Międzynarodowa społeczność zażądała zawieszenia broni. Izrael wycofał wszystkie swoje siły za porozumieniem nakazującym międzynarodowym siłom utrzymywanie pokoju w południowym Libanie i niedopuszczanie do ponownego uzbrojenia tego terenu.

W południowym Libanie stacjonują obecnie oddziały ONZ liczące około 13 000 (!) żołnierzy. Mimo to, od czasu zawieszenia broni Hizballah i armia libańska masowo produkują broń, której liczbę szacuje się dziś na 40 000 rakiet, wszystkie wymierzone w stronę Izraela. Ostatni atak jest tak poważny, ponieważ było bezpośrednim atakiem na granice z pogwałceniem porozumienia o zawieszeniu broni i z pogwałceniem wysiłków współpracy z UNIFIL’em.

Siły Hizballahu w Libanie są zbrojone i zaopatrywane przez Iran. Jeden z izraelskich generałów stwierdził ostatnio: „Problem polega na tym, że chociaż Izrael położony jest 1500 kilometrów od Iranu, to tak naprawdę poprzez Gazę i Liban, Iran leży zaledwie 50 metrów od Izraela.”

Pocisk „Grad” wystrzelony w niedzielę z Gazy wylądował w pobliżu Colledżu Sapir w Aszkelonie. W sumie w stronę Izraela zostało wystrzelonych 6-7 rakiet. Nikt nie został ranny. Odpowiedzialne za atak było „Militarne skrzydło” Hamasu (terroryści) pod wodzą Ahmeda J’abbara. Izraelskie Siły Powietrzne wzięły odwet na uzbrojonych siłach Hamasu, tak, aby było jasne, że Izrael nie będzie akceptował ataków takich jak te (A. Fishman, Yediot, Musaf Shabbat, 6-8-10).

W niedzielę lawina pocisków „Grad” została wystrzelona przez bojowników Hamasu działających na Płw. Synaj, na terytorium Egiptu. Pociski były wymierzone na izraelskie miasto turystyczne - Eliat, ale przeleciały nad celem i wylądowały nieopodal jordańskiego miasta Akaba. Jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne, wszystkie to Jordańczycy.


Media donoszą o Mesjańskich Żydach

W tym tygodniu izraelskie media postanowiły nadać znaczący materiał dotyczący Mesjańskich Żydów. Proszę, módlcie się o tę niesłychaną okazję, aby materiał został nadany uczciwie i aby spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem u oglądających. Modlimy się o przełom, aby Mesjaniczni Żydzi od tej pory byli postrzegani jako legalny (nawet, jeśli kontrowersyjny) prąd w krajobrazie izraelskiego życia codziennego i judaizmu; modlimy się również, aby tym sposobem otworzyły się duchowe drzwi dla dobrej nowiny dla naszego ludu. Módlcie się o „A”, „S” i „Y” - izraelskich reporterów zajmujących się tym tematem, aby oni również zostali dotknięci miłością Jeszuy.


Kolejny chrzest

Módlcie się o „D” - drogiego nowonarodzonego Izraelitę, który w tym tygodniu przyjął chrzest. Wierzymy, że ma nad sobą szczególne powołanie. Zaczyna teraz okres uczniostwa. Módlcie się o solidny wzrost w owocach i darach Ducha Świętego.


Incydent na Wzgórzu Świątynnym

Tydzień temu izraelska policja przeprowadzała ćwiczenia treningowe w parku narodowym Ben Semen. Setki żołnierzy wzięły udział w ćwiczeniu przygotowującym ich do obrony w razie możliwych wybuchów zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Dla potrzeb treningu została skonstruowana mała kopia meczetu Al Aksa. Nieznanemu fotografowi udało się sfilmować fragment ćwiczenia-symulacji. Rozesłał kopie do kilku różnych stron internetowych poświęconych islamskiemu ekstremizmowi. Hamas i Hizballah opublikował zdjęcia w celu stwierdzenia, iż Izrael planował „przejęcie” Wzgórza Świątynnego. Izraelska policja była nieco zawstydzona publikacją (I. Fleishman, Y. Yerhusalayim, 6-8-10).


Clinton na ślubie Mezvinsky’iego

Jeden z dowcipów krążących w tym tygodniu w Izraelu mówi, że Hillary wtrąciła się w ceremonię ślubną, żądając, aby przy tłuczeniu szkła na koniec pan młody powiedział: „Jeźliże cię zapomnę, o Zachodni Jeruzalemie! niech zapomni sama siebie prawica moja.” - Psalm 137:5 (Yediot, Epes, 6-8-10).

Mazel tov nowej parze!


Inne artykuły - 2010
Inne artykuły