>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 11.09.2011 Revive Israel Ministries

9-11 i “nowy” Bliski Wschód

Asher Intrater

Dziś, 11 września 2011 roku, w Izraelu odbędzie się uroczystość upamiętniająca osoby poległe w ataku na bliźniacze wieże, który miał miejsce dokładnie 10 lat temu. Przez te 10 lat byliśmy świadkami tworzenia się nowych realiów na Bliskim Wschodzie. W większości muzułmańskich narodów sąsiadujących z Izraelem następowały gwałtowne zmiany polityczne. Anarchia, przelew krwi oraz przejmowanie władzy przez radykalnych islamistów stało się powszechne. Módlmy się o Amerykę w czasie gdy opłakuje swą stratę oraz o związanie rozprzestrzeniania się radykalnego islamu.


Atak pospólstwa na izraelską ambasadę w Egipcie

W piątkowy wieczór 9 września, po popołudniowych modlitwach, wielki tłum sfrustrowanych egipskich muzułmanów zgromadził się na placu Tahrir w Kairze. Chcąc dać upust swej złości, motłoch w liczbie szacowanej na kilka tysięcy ludzi, zaatakował izraelską ambasadę. Zburzyli oni mur ochronny i weszli do budynku. Wszyscy izraelscy dyplomaci wraz z rodzinami zostali ewakuowani, z wyjątkiem 6-osobowego personelu ochrony, który pozostał w budynku.

Przez noc 10 września premier Netanjahu usiłował skontaktować się z egipskim rządem oraz urzędnikami do spraw bezpieczeństwa w celu powstrzymania tłumu, jednak rząd nie zareagował. Netanjahu zadzwonił więc bezpośrednio do prezydenta USA Obamy aby poprosić o pomoc. Obama zadzwonił do Egiptu i zażądał interwencji. Egipska armia nadjechała uzbrojonymi pojazdami i zastosowano gaz łzawiący a nawet żywą amunicję. Wielu zostało rannych i wg doniesień, trzech demonstrantów zostało zabitych.

6-osobowy personel ochrony izraelskiej był uwięziony w budynku. Netanjahu rozmawiał telefonicznie z ich przywódcą - “Jonatanem”. Gdy od tłumu dzieliły ich już tylko jedne drzwi, przybyły egipskie siły komando i uratowały ich, zapobiegając w ostatnim momencie katastrofie na skalę międzynarodową.

Rankiem 10 września Netanjahu wystosował oświadczenie, w którym podziękował prezydentowi Obamie oraz egipskiej armii, podkreślając równocześnie powagę sytuacji. Oczywiście nie może być mowy o żadnego rodzaju relacjach dyplomatycznych jeżeli jeden naród nie jest w stanie ochronić ambasady i personelu drugiego narodu. Przewroty polityczne w Egipcie sprawiły, iż utrzymanie 30-letniego traktatu pokojowego z Izraelem stało się niepewne.


Tureckie opinie o Izraelu

W tym miesiącu byliśmy świadkami głębszego pogorszenia się relacji pomiędzy Turcją a Izraelem. Stało się to w momencie gdy premier Erdogan ogłosił anulowanie dyplomatycznych, handlowych oraz obronnych umów z Izraelem. Ale nie wszyscy Turcy podzielają to samo zdanie. Oto fragment felietonu autorstwa Buraka Bekdila, wydanego na łamach Hurriyet Daily News 23 sierpnia 2011:

Minęło dwa i pół roku odkąd premier Erdoğan powiedział prezydentowi Izraela Szymonowi Peresowi: “Wy (Żydzi) wiecie dobrze jak zabijać”. Erdoğan oświadczył również, iż główną przeszkodą w drodze do pokoju w tej części świata jest Izrael. Żydowskie państwo nazwał “ropiejącym czyrakiem Bliskiego Wschodu, rozpowszechniającym nienawiść i wrogość”. Spróbujmy zidentyfikować tych, którzy “dobrze wiedzą jak zabijać”.

Syryjski licznik śmierci codziennie powiększa swą liczbę, która zbliża się do 2000 podczas gdy straty w ludziach spowodowane przez Turków i Kurdów już przekraczają 40 000 licząc od roku 1984. Tylko w czasie ostatniego ramadanu liczba śmierci spowodowana przez działania Kurdyjskiej Partii Robotniczej (PKK) (w tym wojna muzułmańscy Kurdowie vs. Muzułmańscy Turkowie) wyniosła 50.

Sudan nie jest uważany za kraj Bliskiego Wschodu – zignorujmy zatem tamtejsze ludobójstwo. Zignorujmy również masakry we wschodnim Pakinstanie (Bangladesz) dokonane przez siły zachodniego Pakistanu wraz z sumą 1 250 000 poległych w 1971. Albo 200 000 zabitych w Algierii podczas wojny pomiędzy islamistami a rządem w latach 1991-2006.

Proste, obejmujące jedynie Bliski wschód badania dałyby nam liczbę miliona zabitych we wszystkich muzułmanskich bitwach Iran-Irak; 300 000 należących do muzułmańskich mniejszości zabitych przez Saddama Husseina; 80 000 Irańczyków poległych podczas rewolucji islamskiej; 25 000 zabitych przez rząd Jordanii w walkach z Palestyńczykami w latach 1970-71, w okresie Czarnego Września; 20 000 islamistów zabitych w Hamie w 1982 przez seniora rodziny al-Assad. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż rzeź przeprowadzona kilka lat wcześniej przez Osamę bin Ladena w Iraku wyniosła 150 000 ofiar.

Od 1948 roku brutalnie zabitych zostało około 11 milionów muzułmanów, z czego 35 000 (0,3%) lub inaczej ujmując, 1 osoba na 315, zmarło podczas sześciu lat wojny Arabów przeciwko Izraelowi. Dla kontrastu, ponad 90% poległych zostało zabitych przez swych towarzyszy muzułmanów.

Zapytałem mojego przyjaciela - tureckiego chrześcijanina – w jaki sposób dziennikarz mógłby napisać o tym i przeżyć. Skomentował, iż artykuł prawdopodobnie ukazałby się jedynie w angielskim wydaniu gazety o nurcie opozycyjnym, ponieważ jeżeli zostałby opublikowany po turecku, dziennikarz podpisałby tym samym swój własny wyrok śmierci. Przegląd setek odpowiedzi na ten artykuł w większości przypadków potwierdził jego komentarz. Módlcie się o ochronę dla Bekdila.


Spotkanie modlitewne w Jerozolimie

Eddie Santoro

W ubiegły wtorek, 6 września, członkowie 7-8 kongregacji w Jerozolimie spotkali się na wspólnym spotkaniu modlitewnym. Pośród kongregacji panowała wspaniała jedność, wynikająca z przyjaźni pomiędzy jerozolimskimi pastorami. Ta jedność na spotkaniu wprowadziła nas w pełne mocy namaszczenie Ducha Świętego podczas modlitwy. Wstawialiśmy się za otaczającymi nas narodami Bliskiego Wschodu, za nadchodzące wydarzenie w ONZ, za zbawienie Izraela i o wiele innych spraw. Modlitwy były zwięzłe, konkretne i intensywne. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w modlitwie. Sala była przepełniona.


W kierunku soboru Jerozolimskiego II

 

Daniel Juster

 

Konferencja “W kierunku soboru Jerozolimskiego II” będzie miała miejsce w tym tygodniu w Jerozolimie i zgromadzi liderów większych denominacji kościelnych, zwłaszcza z Europy i Afryki. Jest ona dialogiem, którego założeniem jest wzbudzenie wsparcia oficjalnego kościoła oraz zrozumienia ruchu mesjanicznego w Izraelu i na całym świecie. Proszę, módlcie się aby wynikiem tej konferencji była przejrzysta strategia i wspólna wizja; módlcie się również o przełom w przywództwie Kościoła w Azji.
Inne artykuły - 2011


Inne artykuły