>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 15. październik 2011 Revive Israel Ministries

Gilad Szalit

Asher Intrater

Po 1934 dniach bezprawnego przetrzymywania Gilada jako zakładnika, podpisano umowę, dzięki której wypuszczono go w zamian za 1027 terrorystów lub więźniów politycznych (to znaczy 1 Izraelita za ponad 1000 terrorystów!). Wynik głosowania izraelskiego rządu to 26 głosów za i 3 przeciw.

W Izraelu panuje powszechna radość powodowana nadzieją rychłego powrotu Gilada. Jednocześnie, trzeźwo myśląc, ma się świadomość, jakie mogą być przyszłe konsekwencje uwolnienia tak wielu terrorystów. Po pierwsze, jest to umocnienie Hamasu wobec OWP.

W dodatku, może to spowodować zwiększoną liczbą ataków terrorystycznych w przyszłości.

Wypuszczeni obecnie terroryści są winni mordestw 569 niewinnych Izraelitów. 180 Izraelitów już zginęło z rąk terrorystów uwolnionych wcześniej. Odpowiedź Izraela brzmiała: “Szalit jest wart tysiąca terrorystów.” Ale nie o to tutaj chodzi. To prawda, że Szalit jest wart miliona terrorystów. Ale kwestia jest w tym, ilu jeszcze niewinnych ludzi zostanie zamordowanych w wyniku wypuszczenia 1027 terrorystów na wolność.

Jednym z czynników, który umożliwił zgodę na uwolnienie Szalita było pośrednictwo tymczasowego rządu Egiptu. Wymiana więźniów za Szalita była też osobiście nadzorowana przez Benjamina Netanjahu, i jest postrzegana jako jego polityczne zwycięstwo. Uwolnienie Gilada zostało podpisane w wigilię Sukkot. A więc powinien on być w domu jeszcze zanim skończą się obchody tego święta.


Mosze Dajan

Ten tydzień przyniósł ze sobą 30-tą rocznicę śmierci sławnego izraelskiego polityka i przywódcy wojskowego – Mosze Dajana. W lokalnych gazetach ukazały się serie artykułów opisujące jego życie jako bohaterskie, a nawet tragiczne, niemalże w wymiarze biblijnym.

Był jednym z pierwszych rdzennie urodzonych synów pierwszego izraelskiego kibucu “Daganja”. Był nieustraszonym żołnierzem, miał ciemną cerę i przystojne rysy twarzy, mówił po hebrajsku z rodowitym akcentem i posługiwał się bogatym, poetyckim słownictwem zaczerpniętym z prorockich ksiąg Starego Testamentu.

Był ostatecznym symbolem nowego Izraelity, w kontraście do starego Żyda z diaspory. Byl człowiekiem gospodarstwa rolnego, archeologii i wojska – w domu, w Ziemi Ojczystej naszych patriarchów. Na jego niemoralność seksualną patrzono z przymrużeniem oka jako na współczesną, zdrową i krzepką reakcję na wyzwania jakie stawiało bycie pionierem i wojownikiem.

Jego obraz jako zwycięzca osiągnął pełen rozkwit podczas wojny w 1967 roku. Dajana był bowiem ministerm obrony w czasie gdy Izrael odzyskał stare miasto Jerozolimy razem ze Wzgórzem Świątynnym. Wielu było bohaterów w tamtych dniach, ale on był bohaterem bohaterów.

Jednak, w latach 1967 – 1973 nastąpiła tragiczna zmiana jego obrazu. Razem z innymi Izraelitami został przedstawiony jako arogancki, pobłażliwy i żądny sławy oraz pieniędzy. Atak sąsiednich narodów podczas wojny Jom Kipur zastał Izrael nieprzygotowany i duża część winy spadła wtedy na Dajana.

Po wielu wypadkach zaszłych podczas wojny i nieudolnym liderstwie, sława Dajana zaczęła upadać. Pojawiły się problemy ze współpracownikami politycznymi, rodziną i finansami. Była gwiazda coraz bardziej bladła. Jako izraelski “mit” Dajan jest kojarzony zarówno z dniami chwały i zwycięstwa jak i z upadkiem jego ostatnich lat. Jego wzlot i upadek stał się symbolem tego, co było zarówno dobre jak i złe w społeczeństwie Izraela.


26 chrześcijan zamordowanych w Egipcie

(fragment autorstwa Caroline Glick, reporterki Jerusalem Post. Cały artykuł dostępny tutaj)

Nie jest jasne dlaczego zachodnie rządy i kościoły udają, że nie widzą prześladowań chrześcijan w muzułmańskim świecie. W niedzielną noc egipscy koptowie zebrali się na zgromadzeniu, które miało być pokojowym czuwaniem na terenie siedziby egipskiej telewizji państwowej w Kairze. 1000 chrześcijan zgromadziło się w stolicy aby protestować przeciwko niedawnemu spaleniu dwóch kościołów przez islamski tłum oraz przeciwko gwałtownemu wzrostowi liczby brutalnych ataków na chrześcijan przeprowadzanych przez grupy muzułmańskie i wspieranych przez państwo.

Protestujący zostali osaczeni przez islamskich napastników, których w niedługim czasie wsparły siły wojskowe. Zabitych przez żołnierzy oraz muzułmańskich agresorów zostało od 19 do 40 koptów. Byli rozjeżdżani przez wojskowe pojazdy, bici, zastrzelani i wleczeni po ulicach Kairu.


Uwielbienie świętych

(krótki fragment z niedawnego przesłania)

W Bibli znajdujemy opis trzech istot ludzkich, które dostąpiły stanu fizycznego uwielbienia za swego życia. Pierwszą z nich był Mojżesz (II Mojżesza 33-34) po 40 dniach postu na Górze Synaj. Drugą postacią był pierwszy męczennik Szczepan (Dzieje 6-7), podczas gdy był kamienowany przez religijnych prześladowców. Trzecią postacią był oczywiście Jeszua we własnej osobie, na Górze Przemienienia (Mateusz 17, Łukasz 9).

We wszystkich trzech przypadkach ich twarz jaśniała światłem.

II Mojżesza 34:29 - kiedy Mojżesz schodził z góry Synaj (…) nie zauważył, że od rozmowy z Nim, promieniała powierzchnia jego twarzy.”

Dzieje 6:15 - “A wszyscy, którzy siedzieli w Sanhedrynie, popatrzyli na niego [Szczepana] i ujrzeli jego oblicze jak oblicze anioła.”

Mateusz 17:2 - I został przed nimi [Jeszua – przyp. tłum.] przekształcony, więc jego oblicze rozjaśniło się jak słońce, a jego szaty stały się białe jak światło brzasku.

Jeszua powiedział swym uczniom, że doświadczą przez chwilę (“posmakują”) tego jakie będzie królestwo Boże na ziemi. Pomodlił się i został przemieniony w chwałę. W świecie, który nadejdzie zdobędziemy uwielbione ciała, które będą jaśnieć światłem. Jeszua sprawił, iż to się stało, aby pokazać, że moc chwały będzie podporządkowana naszej woli – będziemy mogli mieć jej więcej lub mniej.

To część naszej nagrody. Im bardziej człowiek służy Mu przez wiarę w swoim życiu, tym bardziej jego zmartwychwstałe ciało będzie jaśnieć światłem w życiu przyszłym. Stopień chwały zmartwychwstałego ciała każdej osoby będzie różny, tak jak gwiazdy różnią się w swej światłości.

Warto zauważyć, iż ani bałwochwalstwo i niemoralność starożytnego Izraela, ani mordercze prześladowania ze strony religijnych Żydów nie mogły powstrzymać mocy chwały w Mojżeszu czy Szczepanie. Jednakże, cielesna mowa Piotra i pozostałych uczniów pozbawiła ich chwały w jednym momencie.

[Aby ściągnąć za darmo całe nauczanie, kliknij tutaj]


Ewangelizacja w Jerozolimie

Razem z przyjaciółmi z RCC zaplanowaliśmy szczególną, świąteczną ewangelizację w Jerozolimie. Proszę, pomódlcie się (teraz!) o namaszczenie i wiele owocu. Oczekujemy dużej liczby wciąż-nienawróconych Izraelitów. Przesłaniem podzieli się Asher.


Inne artykuły - 2011

Inne artykuły