>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 17.03.2012 Revive Israel Ministries

Konflikt w Gazie

Asher Intrater

W 1979 roku Izrael podpisał traktat pokojowy z Egiptem, oddając mu całość ogromnego obszaru pustyni Synaj wraz z jego zasobami naturalnymi oraz systemem zabezpieczeń wzdłuż południowo-zachodniej granicy. W zamian obiecano Izraelowi zaniechanie wszelkiego typu terrorystycznych i zbrojnych ataków. W 2005 roku wszyscy obywatele Izraela (w liczbie 9000) opuścili Gazę.

18 lutego 2011 roku prezydent Egiptu Hosni Mubarak ustąpił ze stanowiska. Nowy rząd będący następstwem rewolucji – Bractwo Muzułmańskie – oznajmił, iż nie będzie stosować się do ustaleń porozumienia pokojowego. Od tego momentu zwiększył się napływ broni z Egiptu do Gazy oraz wzrosła liczba terrorystów przemieszczających się z Gazy na Synaj.
W sierpniu 2011 roku siły bezpieczeństwa Izraela ostrzegały przed atakiem terrorystycznym planowanym przez „Komitety Ludowe” Islamskiego Dżihadu w Gazie. Zdecydowano jednak nie podejmować żadnych działań, co okazało się błędem. Terroryści skierowali się w dół Synaju, przekraczając granicę z Izraelem przy trasie numer 12 prowadzącej do Ejlatu, i zamordowali 8 Izraelczyków.

Gdy nadeszło kolejne ostrzeżenie o podobnym ataku, Izrael zdecydował się mu zapobiec. Izraelskie lotnictwo zlokalizowało i pozbawiło życia Zohaira Al-Quasi - przywódcy Komitetów Ludowych przygotowującego atak. Islamski Dżihad odpowiedział deszczem pocisków. Tym razem jednak Izrael był na nie przygotowany.


Oto zestawienie liczbowe dotyczące działań minionego tygodnia:

 • 1 000 000 Izraelczyków śpiących w schronach przeciwbombowych
 • 304 rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy w stronę Izraela
 • 72 rakiety z powodzeniem wycelowanych na skupiska ludności w Izraelu
 • 56 rakiet skutecznie przechwyconych przez system obrony Iron Dome (Żelazna Kopuła)
 • 16 rakiet przedostało się poza linię obrony i uderzyło w skupiska ludności
 • 8 obywateli Izraela zostało rannych
 • 27 obiektów w Gazie zaatakowanych przez izraelskie siły powietrzne
 • 22 zabitych terrorystów ze Strefy Gazy
 • 4 zabitych obywateli Gazy

 • Iron Dome

  System obronny Iron Dome (Żelazna Kopuła) został wynaleziony w Izraelu. Działa na zasadzie radaru, który w czasie kilku sekund wykrywa zbliżającą się rakietę i identyfikuje trajektorię jej lotu. Jeśli rakieta zmierza w kierunku skupiska ludności, informacja ta przekazywana jest do wyrzutni rakietowej, która wystrzeliwuje pocisk mający przechwycić ją w locie.

  Podczas ostatnich starć, Iron Dome zidentyfikował wszystkie 72 rakiety zmierzające w stronę skupisk ludności, spośród ogólnej liczby 304 rakiet. Przechwycono 56 rakiet, co daje bardzo wysoki wskaźnik procentowy: 78%. System radarowy został opracowany przez przedsiębiorstwo Elta, a wyrzutnia rakietowa przez firmę Rafael.

  Jednym z utrudnień jest problem finansowy. Każdorazowe wystrzelenie pocisku Iron Dome kosztuje ponad 50.000 dolarów. Izraelskie wojsko dysponuje obecnie jedynie trzema bateriami rakiet (w Beer Szewie, Aszkelonie i Aszdodzie). Aby objąć zasięgiem przyległy obszar, potrzeba dziewięciu baterii. Zasięg pocisków przedstawia załączony plan.


  “SWIFT swiftly!”

  Prezydent Obama nałożył w tym tygodniu poważne sankcje na Iran, blokując kod SWIFT dla międzynarodowych przelewów pieniężnych do banków w tym kraju. Izraelskie źródła podają, że sankcje te mogą być rezultatem rozmowy z ministrem Netanjahu, który powiedział: “SWIFT, swiftly!” [ang. “SWIFT – i to prędko” - przyp. tłum.]


  Bitwa czasów ostatecznych

  Centralnym wydarzeniem czasów ostatecznych jest powtórne przyjście Jeszuy (Jezusa). Należy postrzegać je jako rzeczywiste i dosłowne. Dwa fragmenty biblijne, które opisują je w najbardziej zrozumiały sposób to 19-sty rozdział Objawienia, opisujący perspektywę niebiańską, i 14-sty rozdział Zachariasza, przedstawiający perspektywę ziemską.

  Objawienie 19:11-15 opisuje otwarte niebo i Jeszuę prowadzącego niebiańską armię do zejścia na ziemię, do boju. Werset 19-sty oznajmia, iż Jeszua przybywa by unicestwić zjednoczone siły wojsk narodów zgromadzonych na ziemi. Nie ma jednak mowy o dokładnym miejscu ich zgromadzenia, ponieważ zostało ono objawione w Księdze Zachariasza.

  Zachariasz 14:2 - “Zgromadzę wszystkie ludy do walki przeciw Jeruszalaim.” Gdy ludy te zaatakują, Jeszua wystąpi aby walczyć przeciwko nim i pokonać je, a następnie Jego stopy staną na Górze Oliwnej. Zachariasz 14:3-4 - “Bowiem wystąpi Jehowa i będzie walczył przeciwko tym ludom, jak zwykł walczyć w dzień bitwy. Jego nogi staną w ów dzień na górze Oliwnej.”
  Aby Jeszua powrócił, Izrael musi ponownie doświadczyć okupacji wroga, tak jak On sam przepowiedział w Łukaszu 21:24. W Izraelu nastąpi również przebudzenie wiary (Rzymian 11:26, Zachariasz 12:10), a mieszkańcy Jerozolimy głośnym krzykiem zachęcą Jeszuę do powrotu (Mateusz 23:39). Aby międzynarodowy atak na Izrael mógł mieć miejsce, musi istnieć międzynarodowa organizacja jednocząca narody (taka jak ONZ) i światowa religia (taka jak ekstremizm islamski), które podburzą narody do “wymazania Izraela z mapy”.

  Chociaż armie narodów będą myśleć, że ich atak na Jerozolimę jest w pełni uzasadniony, niebo będzie go postrzegać jako atak na samego Jeszuę (Objawienie 19:19 - “Ujrzałem także bestię, władców ziemi oraz zgromadzone ich wojska, by stoczyć bitwę z Tym, który siedzi na koniu i pośród jego zastępu.”). Polityczne, gospodarcze i wojskowe elementy, które złożą się na tę ostateczną bitwę, zajęły już swoje miejsca. Pierwsze etapy bitwy już się rozpoczęły.

  Jeszua będzie walczył przeciwko tym, którzy zaatakują Jerozolimę, niezależnie od wyznawanej przez nich religii i pochodzenia etnicznego. Każda pojedyncza osoba, każdy naród i wyznawcy każdej religii będą musieli zdecydować, po której stanąć stronie. Nie będzie można zachować neutralności. Sprawa Izraela stanie się “ciężkim kamieniem” (Zachariasz 12:3) i “pionem” (Amos 7:7) w ręku Pana, w odniesieniu do którego będzie sądził narody.

  Powtórne przyjście Jeszuy i bitwa o Jerozolimę są nierozerwalnie ze sobą powiązane.


  Inne artykuły - 2012

  Inne artykuły