>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

©22.03.2013 Revive Israel Ministries

Titi

Dziesięć lat temu Titi Ayenehu bawiła się w błocie w Etiopii i nosiła obszarpane ubrania. Była chorowitym, dotkniętym ubóstwem dzieckiem, któremu zmarł ojciec. Razem z matką wyemigrowała do Izraela. Zmagała się z nauką nowego języka i obyczajów, przezwyciężając niewypowiedziane przeciwności, włącznie z prześladowaniem z powodu koloru jej skóry.

Miesiąc temu została koronowana jako królowa piękności w konkursie Miss Israel 2013. Zeszłej nocy włożyła swą koronę i szykowną suknię i spotkała się z prezydentami Obamą i Peresem. Podziękowała obojgu za bycie dla niej inspiracją. Imię Titi to skrócona forma od Yitayisz, co oznacza po amharsku „patrzeć w przyszłość”.


Obama

W tym tygodniu Prezydent USA Obama został przyjęty w Jerozolimie z bezprecedensowymi honorami, być może z większymi, niż jakikolwiek człowiek w historii, z Jeszuą włącznie (J 12:12). Wizytę Obamy uświetniło osobiste pojednanie z Netanjahu. Obaj panowie kilkakrotnie uścisnęli się z uśmiechem przed kamerami.
Obama wykazał się niesłychanymi, choć typowymi dla niego wdziękiem i charyzmą, którymi zjednał sobie serca ludu izraelskiego. Jak nigdy dotąd zapewniał o swym oddaniu sprawie bezpieczeństwa Izraela oraz o więzi łączącej Izrael i Amerykę. Z drugiej strony, większość Izraelitów martwi to, że ogłaszane przez niego wielkie nadzieje na rychły pakt pokojowy nie biorą pod uwagę tego, jak bardzo radykalny islam pragnie zupełnego zniszczenia Izraela.


Sarin

W tym tygodniu w Khalebie, w Syrii, 26 osób zginęło, a 110 zostało rannych w operacji, która prawdopodobnie była chemicznym atakiem rakietowym. Rebelianci oskarżyli armię a armia rebeliantów. Do dziś nie udało się zweryfikować podawanych informacji.

Użytym środkiem chemicznym mógł być sarin, 500-krotnie silniejszy od cyjanidu. Sarin powoduje zaprzestanie pracy układu nerwowego, przez co ofiara dusi się w przeciągu jednej minuty. Módl się, aby ta broń nie dostała się w ręce terrorystów.


Krew Baranka

Asher Intrater, część pierwsza

Pascha została ustanowiona, abyśmy wspominali o krwi Baranka. Tora pełna jest fragmentów o krwi, począwszy od pierwszego zwierzęcia zabitego na okrycie dla Adama i Ewy, przez ofiary prawego Abla, obrzezanie Abrahama, płaszcz Józefa, przymierze na Synaju, ofiary świątynne, Dzień Pojednania, itd.

Wszystkie te obrazy zostały zaprojektowane tak, aby wyryć w zbiorowej świadomości i wyobraźni ludu izraelskiego niezwykłą wagę przebłagalnej krwi. Krew jest wspomniana w Tanach (ST) prawie 300 razy i 100 razy w Nowym Przymierzu. W momencie ukrzyżowania Jeszuy wypełniają się następujące symbole:

J 19:34
(...) jeden z żołnierzy przebił włócznią Jego bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.

Woda i krew były to fizyczne ciecze, lecz również symbole: woda reprezentuje ducha Jeszuy, a krew Jego duszę. Według Biblii, dusza znajduje się we krwi.

III Mojż 17:11
Bo dusza ciała jest we krwi, a ja dałem ją na ołtarz, abyście dokonywali przebłagania za swe dusze, gdyż to krew dokonuje przebłagania dzięki duszy, która w niej jest. (Przekład Nowego Świata)

Większość przekładów tego fragmentu jest błędna. Przeczytajcie go jeszcze raz w powyższym przekładzie. To dzięki duszy krew dokonuje przebłagania. Zasadą obowiązującą przy przebłaganiu jest „równoważna zamiana”, czy inaczej, „zastąpienie”. Czysta dusza Jeszuy dana jest w miejsce naszej grzesznej duszy. Dusza znajdująca się we krwi zawiera przymierze z naszymi duszami. Dusza w zamian za duszę.

II Mojż 21:23-25
(...) duszę za duszę, oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, (…) ranę za ranę, cios za cios. (Przekład Nowego Świata)

Słowo rana występujące w tym fragmencie jest tym samym, które użyte jest w Iz 53:5 - przez jego rany - myśmy uzdrowieni! Jego rana zastępuje naszą ranę i w ten sposób jesteśmy uzdrowieni. Jego dusza zastępuje naszą duszę i w ten sposób dokonuje się za nas przebłaganie. Krew jest nośnikiem duszy. Gdy mówimy, że przebłaganie jest we krwi, mamy na myśli duszę.

Żołnierze stojący u krzyża Jeszuy byli zapewne nieco pobryzgani krwią, ale jeśliby nie zrozumieli i nie uwierzyli w jej duchowe znaczenie, fizyczna krew nie miałaby wpływu na ich zbawienie. Jeszua nie tylko krwawił na krzyżu. Wylał On swą duszę.

Iz 53:12
(…) wylał na śmierć swą duszę  (…). (Przekład NŚ)

W miarę jak Jeszua krwawił, dusza opuszczała Jego ciało, dokonując przebłagania za nasze dusze. Katolicy, protestanci i Żydzi piją wino jako symbol uświęcenia niemalże przy każdym święcie. Wino reprezentuje krew, która jest symbolem duszy. Kluczowym elementem nie jest wino czy krew, ale dusza Jeszuy.

To objawienie dotyka nas osobiście, jest bolesne, pełne emocji, zawstydzające, szokujące, bardzo bliskie, przyprawiające o mdłości, zawroty głowy i obrzydzenie. Jest dla nas wyzwaniem oraz czymś, z czym musimy się zmierzyć. Jest nie do pomyślenia, nie do zniesienia, niemalże nie do uwierzenia. Czy śmiemy rozmyślać nad czymś tak przerażającym jak dusza Syna Bożego wypływająca z Jego ciała jedynie po to, aby nas zbawić?

W 1977 zacząłem wierzyć w Jeszuę. Pracowałem w tamtym czasie jako arborysta i wspinałem się na drzewa. Zamiast oddać serce Jeszui, zwróciłem się ku świeckim zainteresowaniom. Przydarzył mi się pewnego razu wypadek przy ścinaniu dużego drzewa piłą łańcuchową. Widziałem, jak krew tryska ze mnie, gdy wisiałem bardzo wysoko przywiązany linami do drzewa. Śmierć stanęła mi przed oczami. Patrząc wstecz, widzę w tym doświadczeniu pewne podobieństwa do krzyża oraz suwerenną rękę Bożą. Moja dusza została naznaczona. Podczas okresu rekonwalescencji stopniowo zacząłem odrzucać świat i ponownie rozmyślać o obraniu drogi Jeszuy. W 1978 zostałem zbawiony.

Słowo wylał z Iz 53:12 jest tym samym, którego używa się we współczesnym hebrajskim w znaczeniu infuzja (np. transfuzja krwi w szpitalu). Przebłaganie oznacza prawne anulowanie kary jak również niezbędną przemianę duszy. Dusza Jeszuy zostaje (tak jakby) wstrzyknięta do naszego wnętrza, na podobieństwo transfuzji krwi.
Jego dusza ma kontakt z naszą i całkowicie nas zmienia. Ta przemiana duszy rozpoczyna się w momencie nowego narodzenia i trwa dalej jako proces uświęcenia.


Nowe wideo JIJ (Jerozolimskiego Instytutu Sprawiedliwości)

10 błędnych koncepcji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wideo dostępne tutaj.


Inne artykuły - 2013

Inne artykuły