>
Inne artykuly

logo

O┼╝ywienia Ministerstw Izrael

© 20.6 2014 Revive Israel

Bólomierz

Asher Intrater

Jak mierzymy ból? Jeśli stanę ci na palec, będzie boleć ciebie, ale mnie nie. Twoje zakończenia nerwowe przekazują ból do twojej świadomości, ale do mojej nie. Fizycznie możemy odczuć jedynie swój ból, a innych nie. Bycie świadomym i odczuwanie bólu drugiej osoby wymaga wrażliwości i wysiłku wykraczającego poza nasze naturalne uczucia i możliwości.

Czucie w wyrazie “współczucie” odnosi się do uczuć drugiej osoby. Współ oznacza “wraz z” lub “równocześnie z”. Współczujemy gdy udaje nam się pokonać nasz egocentryzm i gdy jesteśmy w stanie dostrzec i utożsamić się z tym, co przeżywa druga osoba.

Jeszua był najbardziej współczującą osobą jaka kiedykolwiek żyła. Szlochał ze współczucia (Łukasz 19:41, Jan 11:35, Hebrajczyków 5:7). W 53. rozdziale Izajasza Mesjasz jest opisany jako “mąż boleści” (werset 3) i “niosący nasze boleści” (werset 4). Hebrajskie słowo użyte w obu tych przypadkach nie jest zwyczajnym słowem “ból” (che'ev) כאב ale bardziej poetycką formą z tego samego rdzenia (mache'ov)  מכאוב . Może się to odnosić do jego gotowości, by doświadczyć pewnego rodzaju bólu, który nie był początkowo jego własnym.

Im bardziej wzrastamy na podobieństwo Jeszui, tym bardziej wrażliwi stajemy się na ból ludzi wokół nas. Możemy zmierzyć i odczuć ich ból. Poprzez nasze cierpienie możemy stać się źródłem pocieszenia i zachęty dla innych (II Koryntian 1:6).


Zakładnicy!

Izraelici aktywnie reagują na niedawne zatrzymanie jako zakładników trzech młodych ludzi.

  1. Modlitwa – Przywódcy religijni Izraela wezwali do modlitwy o powrót chłopców. Bierze w niej udział znaczna część społeczeństwa. Żydowski styl modlitwy oparty jest na publicznym czytaniu Psalmów.
  2. Autostop – Niektórzy dziennikarze zakwestionowali słuszność przekraczania granicy autostopem, ponieważ tworzy to okazję by zostać wziętym jako zakładnik. Podróżujący odpowiedzieli, że taki sposób rozumowania oskarża ofiarę: podobny do oskarżania dziewczyny za bycie zgwałconą bo ubrała krótką spódnicę.
  3. Zamiecenie terenu – od czasu tego wydarzenia, w pobliżu Hebronu, armia zorganizowała masowe “zamiatanie” terenu, przeszukując każdy dom i jaskinię, w nadziei na odcięcie terenu, na którym przebywają zakładnicy.
  4. Hamas – kolejnym punktem działań armii było aresztowanie wielu przywódców Hamasu. Zatrzymano ponad 200 osób. Może to być punkt zwrotny w strategii Izraela w dążeniu do trwałego rozebrania infrastruktury Hamasu w Judei i Samarii. Władze Autonomii Palestyńskiej protestują, ale niezbyt silnie (jako, że Hamas jest ich przeciwnikiem). Może to przynieść pozytywny skutek zarówno dla Izraela jak i dla Autonomii Palestyńskiej, poprzez osłabienie Hamasu. Jeden z palestyńskich komentatorów powiedział nawet, że Bibi uczyni dla Palestyny to, co Al Sisi dla Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie.
  5. Ideologia – chłopcy wzięci jako zakładnicy mieszkają w Gusz Ecjon (terenie związanym z partią Bayit Jehudi Naftalego Benneta; nie noszą czarnego ubioru i służą w armii i polityce). Izraelici dyskutują o tym, jak rozsądnie podejść do kwestii osadnictwa na tych terenach. Współcześni ortodoksyjni imigranci zaczynają przewodzić prawicowemu ideologicznie syjonizmowi.
  6. Wymiana więźniów – jedną z dyskutowanych kwestii jest pytanie czy zwolnić więźniów-terrorystów w zamian za przetrzymywanych izraelskich zakładników. Lewica mówi “tak”, prawica mówi “nie”. Gilad Szalit pochodził z liberalnej rodziny. Ci młodzi ludzie należą do rdzenia syjonistycznej prawicy. Są tymi, którzy zawsze byli za tym, aby nie dokonywać wymiany więźniów za zakładników, a teraz zostali pojmani ich synowie. Z powodu tych emocjonalnych i ideologicznych argumentów sytuacja jest bardzo napięta.

Arabski syjonista z Nazaretu

Po Internecie krąży kontrowersyjne wideo autorstwa arabskigo nastolatka, który ze szczerego serca wspiera Izrael, żądając powrotu zakładników i nazywając dżihadystów “terrorystami”. W tym 3-minutowym wideo 16-letni Muhammed Zoavi (kuzyn zagorzałego anty-izraelskiego posła  Knessetu – Haneen Zoavi) przekazuje treść w języku arabskim, angielskim i hebrajskim. Aby obejrzeć, kliknij TUTAJ!


Inne artykuły - 2014

Inne artykuły