>
Inne artykuly

logo

O┼╝ywienia Ministerstw Izrael

© 15.8 2014 Revive Israel

Nie Bohater

Aszer Intrater

Jednostka dowodząca Dywizją Givati podzieliła oddział na dwie grupy, aby sprawdzać domy w poszukiwaniu tunelów w Gazie podczas tak zwanego „zawieszenia broni” w miniony czwartek. Jedna grupa była prowadzona przez kapitana Benaya, druga przez jego asystenta, porucznika Eitan’a. Oddział Benaya’a wszedł do jednego z domów gdzie grupa terrorystów Hamasu wyszła z półtorametrowego otworu skrywanego szybu i zastrzeliła trzech żołnierzy z grupy prowadzonej przez Benaya.

W tym czasie grupa Eitana odpoczywała około 300 metrów dalej. Gdy usłyszeli strzały zaczęli biec. Dwa martwe ciała zostały usunięte na bok. Eitan uświadomił sobie, ze jego bezpośredni dowódca nie żyje, co oznaczało, ze teraz on przejmuje dowodzenie oddziałem. Eitan (wiek 23 lata!) nakazał „żelazne liczby” – szybki apel wojskowy, aby zobaczyć, czy kogoś brakuje. Dwie minuty później oczywiste było, ze brakuje Hadar’a Golding’a. Eitan rozkazał „zasadę Hannibal’a” – według której wszyscy szukają porwanego żołnierza. Eitan zauważył ślady krwi, które prowadziły do otworu szybu. Oczywiste było, ze Golding został wciągnięty do tunelu. Eitan powiedział: „Idę za nim.” Przez radio dwaj o dwa stopnie wyżsi od niego rangą oficerowie powiedzieli, ze jest to zbyt niebezpieczne.

Eitan nie ustąpił. Otrzymał specjalne pozwolenie od pułkownika będącego dowódcą Dywizji Givati. Zaczął schodzić w dół, ale uświadomił sobie, ze z ekwipunkiem było to nieporęczne, zostawił więc całe wyposażenie łącznie z hełmem zabierając jedynie pistolet. Nakazał dwóm innym żołnierzom, aby za nim podążali. Zeszli w totalne ciemności, z latarkami, wyczuwając drogę przed sobą. Podążali za śladami krwi. Przeszli: 100 metrów, 200, 300. Eitan powiedział: „To zajmuje zbyt dużo czasu.” Zaczął biec głęboko w tunel. Przeszli odległość 1000 metrów zanim doszli do wyjścia z szybu, jednak był on zamknięty. Wrócili mając wystarczający dowód na potwierdzenie śmierci Goldinga. Ze względu na ten dowód, ci odważni żołnierze udaremnili międzynarodowy kryzys związany z możliwością porywania zakładników i prawdopodobnie uratowali tysiące istnień ludzkich.

Porucznik Eitan był przez 50 dni w ciągłej akcji. Reporterzy powiedzieli mu: „Otrzymasz za to narodowy medal honoru.” Eitan, szczupły, nieśmiały, o delikatnej posturze chłopak, odpowiedział: „Nie chcę medalu. Nie jestem bohaterem. Byłem po prostu we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Każdy zrobiłby to samo. To jest duch naszego oddziału; duch IDF (Izraelskie Siły Obronne), duch ludu Izraela.”


Pogłoski o wojnie…i izraelska turystyka

Ariel Blumenthal

Kiedy Jeszua pouczał swoich uczniów  o czasach ostatecznych (Mateusz 24:6; Marek 13:7), prorokował zarówno o  realnych wojnach jak i o „pogłoskach wojennych.” W przeciągu krótkiej historii naszego kraju doświadczyliśmy kilku prawdziwych wojen i wojskowych „operacji,” ale pogłoski o wojnie towarzyszą nam cały czas. W obecnym czasie przezywamy trwającą operację w Gazie i cały Bliski Wschód wokół nas wydaje się stać w ogniu. „Arabska Wiosna” wygląda teraz jak długa, ciemna zima. Oczywiście to wszystko ma zły wpływ na ważną gałąź izraelskiej ekonomii – turystykę. Już teraz wiele chrześcijańskich grup turystycznych zrezygnowało z przyjazdu do Izraela latem i jesienią. Wielu lokalnych wierzących pracuje w turystyce: w biurach, hotelach, transporcie itd. Chcemy zachęcić naszych czytelników: jeśli planujesz przyjazd, nie odwołuj go! A jeśli jeszcze go nie zaplanowałeś…przyjedź! W naszej ziemi zawsze są pogłoski o wojnie i jeśli myślisz: „może powinniśmy poczekać aż sytuacja się uspokoi i nie będzie słychać o wojnie,” możesz nigdy do Izraela nie przyjechać.


Koniec Świata w 2040?

Hebrajski kalendarz zawiera liczby zgodnie z alfabetem (alef-bet). Ostatnia litera alef-bet to tav (równa  liczbie 400). Nie ma już liczb po „tav.” Obecny rok to „shin-ayin-dalet.” Dlatego dojdziemy do końca tej pętli 800 roku za kolejne 26 lat. Rok „tav-tav” koresponduje z rokiem 2040. Następna czasowa pętla będzie za kolejne 200 lat a więc w roku 2240, który koresponduje z 7-mym millenium.

W 1892 roku pisarz wczesnego Syjonizmu, Elhanan Leib Lewinsky, napisał powieść, w której został zabrany we śnie do roku „tav-tav” i zobaczył utopijne pastwo Izrael w Ziemi Izraela.
Wydaje się wysoce prawdopodobne, ze ultra-ortodoksyjny, chasydzki świat (który oczekuje przyjścia mesjasza) dostanie histerii  w swym oczekiwaniu – fałszywi mesjasze, koniec światowych przepowiedni, strach związany z wojną Goga i Magoga/Armageddonem – w miarę jak będziemy zbliżać się do tego roku.

Prawdopodobne również (kiedy Mesjasz będzie zwlekał), w podobnym tonie, rozprzestrzenią się dzikie i zagorzałe oczekiwania mesjańskie wśród chrześcijan. I być może będą temu towarzyszyć  filmy o końcu świata w stylu science-fiction oraz ogólnoświatowy islamski dżihad. Możemy spodziewać się w owym czasie crescendo i kryzysu mesjańskich oczekiwań.


Pituach – Peruz – Peruk

Byliśmy pytani jak modlić się o sytuację w Gazie. Myślę, ze można to podsumować w trzech słowach, reprezentujących pozycję Izraela w negocjacjach pokojowych, które mają miejsce obecnie w Kairze:

  1. Pituach (Rozwój) w zamian za
  2. Peruz (Rozbrojenie) oparte na
  3. Peruk (Demontaż) terrorystycznych organizacji

Chcielibyśmy być świadkami pokoju w Gazie, włączając w to ekonomiczny rozwój, edukację i opiekę socjalną. Izrael może na to pozwolić tylko wtedy, gdy region Gazy zostanie rozbrojony, a to może stać się jedynie wtedy, gdy Hamas i inne terrorystyczne organizacje będą całkowicie zdemontowane. Nie jest to niemożliwe. Miało to miejsce w Egipcie w zeszłym roku. Hamas jest organizacją terrorystyczną, taką jak Al-Kaida, Boko Haram, ISIS, Dżihad i Hezbollah. Nikt nie może negocjować z terrorystami samobójcami. Módlmy się o mądrość dla liderów rządu, aby zobaczyli tą logikę i aby zaistniał ten plan peruk-peruz-pituach (niech stanie się Boża wola).


Inne artykuły - 2014

Inne artykuły