>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 6.3 2015 Revive Israel

Przemówienie Netanjahu

Premier Netanjahu przemawiał w tym tygodniu w Kongresie Stanów Zjednoczonych ostrzegając przed dzisiejszym reżimem Iranu będącym w posiadaniu broni nuklearnej. Jego wystąpienie trwało 45 minut. 107 razy wspomniał o Iranie, 36 razy przerwały mu oklaski słuchaczy, w tym 23 razy były to owacje na stojąco (Yediot 4/3). Netanjahu dwukrotnie odniósł się do Biblii: raz porównując obecną sytuację do czasów Księgi Estery (niesamowite było to, że przemawiał w przeddzień święta Purim), a drugi raz przywołując Mojżesza zachęcającego naród Izraela aby był silny i odważny.

Netanjahu podkreślił, że jakikolwiek rodzaj ugody, który darowałby sankcje, ostatecznie zaskutkowałby dalszym zbrojeniem nuklearnym. Podkreślił również, że rząd Khameni otwarcie popiera dżihad i finansuje grupy terrorystyczne na całym świecie. Sankcje to niebywale efektywne narzędzie, które nie ryzykuje życia ludzkiego, nie prowadzi do konfliktu zbrojnego, osłabia reżim Ajatollahów, umniejsza finansowanie ogólnoświatowego terroryzmu i spowalnia rozwój broni atomowej.

Jakikolwiek rodzaj ugody jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Większość obliczeń podaje, że rychła porozumienie pozwoliłoby na produkcję 6500 wirówek już teraz, i do 10.000 po upływie 10 lat. Netanjahu zauważył, że 10 lat może wydać się odległym czasem, ale z punktu widzenia historycznego, to bardzo mało.

Wiele gazet skrytykowało go, podobnie jak czołowi politycy w Izraelu i na całym świecie. W mojej opinii jednak, wiele osób jest przekonanych, że miał rację i cieszy się, że ją przedstawił. Co zdumiewające, o Netanjahu pozytywnie napisała Al Arabia - prorządowa gazeta z Arabii Saudyjskiej. Ich artykuł dnia wychwalał Netanjahu i ocenił, że właściwe zrozumiał sytuację relacji z Iranem – o wiele lepiej niż prezydent USA Obama (Ma'ariv 5/3).


Logika przymierza

Gdy Bóg ustanawia przymierze, nigdy nie zaprzecza ono poprzedniemu przymierzu. Dlaczego przymierze Mesjańskie zostało ustanowione przez Judę? Dlaczego ewangelia miała najpierw dotrzeć do Żydów? W poniższym przesłaniu Asher odpowiada na te i inne pytania nauczając o Bożej logice i porządku przymierza. Aby obejrzeć po angielsku, kliknij TUTAJ!


Wybory w Izraelu

Eddie Santoro

W Izraelu trwają wybory, które będą miały znaczący wpływ na przyszłość tego narodu.

Za parę tygodni Izraelici pójdą do urn aby wybrać nowy rząd. W przeciwieństwie do Amerykanów, Izraelici głosują na partię polityczną a nie na kandydata. Liczne partie konkurujące o głosy izraelskiego elektoratu zawierają całe spektrum ideologii politycznej, od ekstremalnej lewicy do ekstremalnej prawicy. Unia Syjonistyczna reprezentująca lewicę ma takie samo poparcie co Likud reprezentująca prawicę i kontynuację rządów Netanjahu jako premiera.

Skomplikowana ekonomia

Sytuacja ekonomiczna Izraela jest źródłem wielkiej frustracji dla narodu. Ceny zupełnie nie są zrównoważone z wysokością zarobków i choć w większości rodzin obydwoje rodziców pracuje na pełen etat lub więcej, bardzo trudno jest pokryć zwyczajne miesięczne wydatki.
Do tego należy dodać astronomiczne ceny nieruchomości, co czyni niemal niemożliwym kupno domu przez młode pary. Niedawny sondaż wykazał, że 44% ankietowanych oskarżają za tę trudną sytuację finansową rząd Netanjahu. Reakcja ta umacnia bardziej liberalne partie, które skupiają się na zmianie ekonomicznych realiów.

Choć dla wielu Izraelitów ekonomia to pierwszorzędna kwestia w momencie głosowania, jego wyniki wywrą znaczny wpływ na przyszłość Zachodniego Wybrzeża, możliwość utworzenia Państwa Palestyńskiego i podział Jerozolimy.

Co z Palestyńczykami?

Dziesięć lat temu Izrael jednostronnie wycofał się ze Strefy Gazy usilnie dążąc do pokoju. Decyzja Palestyny o zignorowaniu tej nowej okazji do budowania narodu i, zamiast tego, o użyciu tego terenu jako bazy do atakowania Izraela, ma poważne skutki dla tworzenia się przyszłego Państwa Palestyńskiego. Niewątpliwie cały świat muzułmański również widziałby w nowej Palestynie dogodną punkt startowy do ataku na Izrael.

Nie ma prostej odpowiedzi. Jeśli obywatele Izraela wybriorą prawicowy rząd z Netanjahu jako premierem, Izrael w dalszym ciągu będzie domagał się warunków chroniących państwo, jednak trudnych do zaakceptowania przez władze Palestyny. Postawa ta, postrzegana jako “upór”, prawdopodobnie wzbudzi nasiloną falę antysemityzmu, międzynarodowe bojkoty i światową izolację.

Jeśli izraelscy wyborcy wybiorą blok Unii Syjonistycznej mogący skierować naród ku polityce poddania się presji świata i utworzenia Państwa Palestyńskiego, prawdopodobnie ponownie staniemy w obliczu wojny w Gazie, tym razem jednak na o wiele większą skalę. Choć demilitaryzacja jest jednym z głównych warunków utworzenia przyszłej Palestyny, zdolność Izraela do zapobieżenia nielegalnego transportu dużej ilości zaawansowanej broni będzie bardzo znikoma.

Proszę, dołączcie się do nas w modlitwie o ponadnaturalne Boże zaangażowanie w nadchodzące wybory w dniu 17 marca.


Post Estery

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas w tym tygodniu na Post Estery. W przyszłym tygodniu podzielimy się więcej na temat tego wydarzenia.


Będziesz kochał

Elhanan Ben Avraham

Wraz z każdym bezbronnym jeńcem któremu brutalnie podrzyna się gardło, kobietą zakopaną do szyi i kamienowanej na śmierć, mężczyzną spalonym żywcem; wraz z każdym  dzikim atakiem terrorystycznym i wśród szalejących zamieszek spowodowanych jednym rysunkiem, na całym świecie słychać pamiętny śpiew “allahu akbar”! Jest to ten sam śpiew, który odbija się echem pięć razy dziennie z każdego meczetu na świecie. Czy to ten sam Bóg, uosobiony w Jezusie, który powiedział: “Kochajcie swych wrogów, błogosławcie tym, którzy was prześladują, oddawajcie dobro za zło, i nadstawiajcie drugi policzek”? Wydaje się to dość wątpliwe. Sama Tora, na której bazował Jezus, opiera się na fundamentalnym przykazaniu wyrażonym jednym hebrajskim słowem: v'ahavta ואהב - “Będziesz kochał”.


Inne artykuły - 2015

Inne artykuły