>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 23.6 2017 Revive Israel

Apostoł w oryginalnym kontekście (Część 1)

Cody Archer

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co znaczyło słowo „apostoł” dla ludzi żyjących w czasach kiedy spisywano Nowe Przymierze? Wierzę, że zrozumienie pierwotnego pojęcia i użycia słowa „apostoł” pomoże wyjaśnić rolę apostołów dzisiaj. Oto parę rzeczy jakie odkryłem:

Zanim napisano Nowe Przymierze, słowa „apostoł” używali Fenicjanie i Grecy a następnie przejęło je imperium rzymskie i rozwinęło jego znaczenie i funkcję. Apostoł, w swej najprostszej formie, oznaczało „wysłanego”. Ale jeśli wdrążymy się głębiej i zapytamy przez kogo był wysłany, w jakim celu i jaką niósł wiadomość, odkryjemy warstwy głębokiego znaczenia i prawdy wskazujące na Królestwo Boże.

Mission Possible (Misja Możliwa)

Dwa tysiące lat temu „apostoł” nie było religijnym słowem czy tytułem, ale było używane w świeckim języku do opisania króla wysyłającego flotę okrętów wojennych (choć nie tylko) na określoną misję, jaką było wypłynięcie do zagranicznego terytorium w celu kolonizacji i przemiany tego terytorium tak, aby upodobniło się do miejsca, z którego je wysłano. Na głównym okręcie płynął kapitan zwany apostołem.

Apostołowi towarzyszyła w podróży załoga przeszkolonych handlarzy, w tym: nauczycieli języka i kultury, architekci i budowniczy, żołnierzy do walki i utrzymania porządku, doktorzy i wielu innych ludzi wykonujących zawody niezbędne dla sukcesu ekspansji nowej kolonii. Wysyłany apostoł miał szczególny autorytet nadany przez króla aby nadzorować i kierować rozwojem nowej kolonii. Ostatecznym celem apostoła było zapewnienie, że jeśli król któregoś dnia odwiedziłby nową kolonię, od razu poczułby się tak, jak gdyby nigdy nie opuścił swej stolicy. Sposób życia, kultura, język, architektura, edukacja, itp. miały być dokładnie takie jak w Rzymie.

Mocne stwierdzenie

Przedstawiłem rolę rzymskiego apostoła sprzed 2000 lat w pozytywnym świetle , ale tak naprawdę jego misja kolonizacyjna wiązała się z przelewem krwi, korupcją i nadużyciem władzy. Pomimo to, kiedy Jezus przekazał moc i władzę swym uczniom i nazwał ich apostołami, mając na uwadze język i kontekst tamtych czasów, było to bardzo MOCNE stwierdzenie.

W części 2 podzielę się na temat pewnych duchowych zasad jakie możemy wyciągnąć z pierwotnego znaczenia słowa „apostoł”; podkreślę również bezpośredni związek z pięcioraką służbą (Ef 4:11).


Biblijna wiara

W poniższym przesłaniu Asher Intrater głosi na temat siedmiu ważnych słów, takich jak zaufanie, prawość i wierność, które pochodzą z hebrajskiego rdzenia słowa „emunah” – wiara – oraz nawołuje kościół rzucając mu wyzwanie aby żył zgodnie z biblijną wiarą i odwagą cywilną.

Aby obejrzeć po angielsku, kliknij tutaj.


Cudowne uzdrowienie na ulicach Tel Awiw

Yehudit

Podeszliśmy do dwóch par w średnim wieku. Camilla spytała się jednej z pań czy odczuwała jakiś ból w swoim ciele i, jeśli tak, czy mogą się pomodlić o jej uzdrowienie. Kobieta odpowiedziała, że bolą ją plecy. Spytałem się, czy mogę położyć rękę na bolącym miejscu i pomodlić się. Chwała Bogu, zgodziła się!

Położyłem rękę na górnej części jej pleców i rozkazałem bólowi odejść. Podskoczyła i krzyknęła: „Co zrobiłeś?!” Spojrzała na nas totalnie zdumiona i Camilla zapytała czy ból zupełnie odszedł. „Prawie” – odpowiedziała. Położyłem więc ponownie rękę na jej plecach i rozkazałem całemu bólowi odejść – i odszedł!

Inna kobieta powiedziała nam, że nie wierzy w Boga. Mimo to, powiedziała nam, że odczuwa ból w górnej części pleców. Spytałem, czy mogę położyć rękę na jej plecach. Rozkazałem bólowi odejść a kobieta podskoczyła pytając się „Co się stało?!” Ból odszedł! Alleluja! Powiedziała, że gdyby nie zobaczyła jak to się dzieje, nie uwierzyłaby.

Powiedziałem jej, że to Mesjasz Jeszua ją uzdrowił i opowiedziałem jej o kongregacji Tiferet Jeszua. Zapisała wszystkie informacje i zawołała męża aby przyszedł. To co się zdarzyło totalnie powaliło ją. Powiedziała nam, że odczuwa również ból w jamie brzusznej. Spytałem się, czy to była infekcja. Odpowiedziała: „Tak, bardzo bolesna.”

Położyłem rękę na tym miejscu i rozkazałem bólowi odejść i odszedł! Chwała Jeszui! Kobieta uśmiechała się od ucha do ucha. W bardzo naturalny sposób słuchał o Jeszui po tym, jak doświadczyła cudów.

Wiele innych niesamowitych rzeczy wydarzyło się tamtego dnia. Jeszua powiedział nam, abyśmy kładli ręce na chorych a oni wyzdrowieją – że to będzie znakiem dla niewierzących. Słowo Boże okazuje się prawdą w Tel Aviv.


Revive Israel na Facebooku

Czy obserwujesz nas na Facebooku? Revive Israel codziennie publikuje posty abyś był na bieżąco z działalnością naszej służby. Blogi, nauczania, wiadomości i bieżące wydarzenia – to wszystko możesz znaleźć na naszej stronie na Facebooku. Aby nas obserwować, odwiedź nas tutaj.


Inne artykuły

Inne artykuły