>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 15.9 2017 Revive Israel

Przebudzenie Asyrii, „Kexit” i przyszłość Nowego Bliskiego Wschodu

Joni Koski

Wielu ludzi uważa dziś, że Bliski Wschód pogrążony jest w beznadziejnej ciemności! Jednak Izajasz 19:23-25 mówi nam o duchowej szlaku łączącym Egipt z Izraelem i Asyrią – widzimy te trzy narody wspólnie wielbiące Boga, będące „błogosławieństwem” i rozpierzchające ciemność.

W ów dzień istnieć będzie szlak [wiodący] z Egiptu do Asyrii; Asyryjczycy przybędą do Egiptu, a Egipcjanie do Asyrii. Egipt z Asyrią służyć będą [Jahwe]. W ów dzień Izrael - trzeci [w przymierzu] z Egiptem i Asyrią - stanie się błogosławieństwem dla ziemi. Jahwe Zastępów błogosławi mu mówiąc: „Błogosławiony niech będzie lud mój Egiptu i Asyria, dzieło rąk moich, oraz Izrael, moje dziedzictwo!" – Izajasza 19:23-25

Bóg wzbudzi Egipt i Asyrię jako mediatorów między Izraelem a mniej przyjaźnie nastawionymi narodami!

Wszyscy wiemy, czym są Egipt i Izrael. „Asyria” brzmi jak nasza współczesna Syria, więc łatwo jest wywnioskować, że chodzi właśnie o nią, ale uwaga! Syria powstała dopiero w XX wieku, a jej stolica – Damaszek – znajduje się wewnątrz biblijnego państwa Izrael (I Mojżeszowa 15:18), którego północną granicą była rzeka Eufrat.

Asyria natomiast była w czasach Izajasza agresywnym starożytnym imperium! Poniższa mapka ukazuje jej szerszy obszar kolorem zielonym, a centrum kolorem fioletowym. Kto żyje dziś na tych terenach?

map

Porównaj powyższą mapę z tą poniżej, obrazującą zamieszkanie ludu kurdyjskiego, zlokalizowanego w obecnym czasie w północnym Iraku (5 milionów), północno-wschodnim Iranie (8 milionów), wschodniej Turcji (18 milionów) i północnej Syrii (2 miliony):

Mapa pokazująca umiejscowienie miast z dużą populacją kurdyjską [theKurdishproject.org].

Rzuca się w oczy podobieństwo między położeniem geograficznym starożytnej Asyrii a dzisiejszą ponad 30-milionową społecznością kurdyjską – największą na świecie grupą etniczną nieposiadającą własnego państwa. Czy istnieją jakieś inne przesłanki mogące sugerować, że Kurdowie to przebudzeni, „wielbiący” „Asyryjczycy”?

 1. Fizycznie, Kurdowie są znacząco zróżnicowaną grupą. Starożytni Asyryjczycy zaludnili znaczne obszary ziemi, łącząc się z ludami, które podbijali, tak aby narody imperium mogły zostać z łatwością poddane – stworzyło to zróżnicowaną pulę genów wśród ludzi niebędących etnicznie Arabami.
 2. Wczesny prozelityzm wśród Kurdów (przechodzenie na chrześcijaństwo) na ich terenie przypisuje się działaniu apostoła Andrzeja w pierwszym wieku naszej ery.
 3. W roku 338 n.e., kurdyjski zarządca – Tirdad – nawrócił się na chrześcijaństwo.
 4. Saddam Hussein oskarżył Kurdów (muzułmanów sunnickich) o nie-bycie muzułmanami i prześladował ich w sposób mogący uchodzić za ludobójstwo.
 5. Wśród Kurdów istnieje silny ruch popierający utworzenie niepodległego państwa. W północnym Iraku działa Regionalny Rząd Kurdyjski. 25 września 2017  odbędzie się referendum w sprawie całkowitej niepodległości od Iraku – „Kexit”. Ruchowi ostro i sprzeciwiają się Turcja i Iran.
 6. Ważni politycy w Turcji wschodniej odważnie wezwali Kurdów do wzięcia udziału w referendum.
 7. Kurdowie z północnego Iraku przyjęli około 1 milion chrześcijan z Iraku południowego, coraz silniej prześladowanych, głównie przez ISIS – choć północny Irak również nie jest całkowicie wolny od prześladowań.
 8. Kurdowie zwykle nie afiszują się z antysemityzmem, a nawet handlują z Izraelem, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż ropy. Izrael natomiast oferuje Kurdom szkolenie wojskowe oraz wsparcie humanitarne.
 9. Mesjaniczni Żydzi z Izraela odwiedzili kurdyjskich wierzących i dowiedzieli się, że Kurdowie absolutnie nie są wrogo nastawieni do Izraela.
 10. W kwietniu 2000 powstał Kościół Chrystusa gdzie na nabożeństwach mówi się po kurdyjsku (The Kurdzman Church of Christ). Posiada zbory w Silêmanî i Duhok.
 11. W przeciągu ostatnich lat, setki Kurdów o muzułmańskim pochodzeniu nawróciło się na chrześcijaństwo.
 12. Prorok Jonasz był świadkiem nawrócenia się stolicy asyryjskiej – Niniwy, znajdującej się na obszarze dzisiejszego Mosulu. Czyżby był to cień czegoś większego mającego wydarzyć się w nadchodzących czasach ostatecznych?

Nie wiemy dokładnie w jaki sposób powstał naród kurdyjski. Ich terytorium pokrywa się ze starożytną Medią i oraz miejscem zamieszkania dzisiejszych chrześcijan asyryjskich. Z drugiej strony, ich obecne położenie geograficzne, jedność oraz cele są oczywiste.

Bóg opisuje przebudzoną Asyrię czasów ostatecznych jako „dzieło rąk moich” w Izajasza 19:25. Innym terminem określa Egipt  - „lud mój” oraz Izrael – „moje dziedzictwo”. Dzieło rąk oznacza coś stworzonego, coś co wymaga projektu, wysiłku i procesu kształtowania.

Dla mnie osobiście to wielki przywilej  - mieć kilku przyjaciół Kurdów i oczekiwać na to, co Bóg uczyni pośród nich.


Huragany od Boga?

Czy huragany w USA są dziełem Boga?

OBEJRZYJ.


Wierzące samotne matki i ojcowie w Izraelu – jak możesz pomóc.

Hipoterapia wykorzystuje konie aby pomóc dzieciom i dorosłym w poprawie ich fizycznego i psychicznego zdrowia. Jako Revive Israel przekonaliśmy się, że to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie przynosi bardzo dobre rezultaty wśród wierzących dzieci z naszej społeczności, które pochodzą z rozbitych rodzin lub są wychowywane przez tylko jednego z rodziców. Kliknij poniżej jeśli chcesz usłyszeć świadectwa matek mówiących o przemianie jakiej doświadczyły ich dzieci oraz jeśli chcesz zasponsorować kolejne 40 dzieci w nadchodzącym roku!

OBEJRZYJ.

Napisy dostępne również po polsku.


Inne artykuły

Inne artykuły