>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 30.8 2019 Revive Israel

Rozróżnianie Ciała Pańskiego

Ariel Blumenthal

commumion

„Kto bowiem je i pije niegodnie, bez uszanowania dla ciała Pańskiego, je i pije wyrok na samego siebie. Dlatego jest między wami tylu chorych i słabych, a wielu pomarło.” (1 Kor 11:29-30)

Co było nie tak z Koryntem? Jaki grzech spowodował, że Wieczerza Pańska, która miała leczyć i nieść życie, przynosiła poważne choroby, a nawet śmierć? Czy to grzech seksualny, o którym była mowa w rozdziale 5? A może inny, równie ciężki grzech?

„Dlatego, moi bracia, gdy się schodzicie na wspólny posiłek, czekajcie jedni na drugich.” (1 Kor 11:33)

We wczesnym kościele w Koryncie każde cotygodniowe spotkanie rozpoczynało się posiłkiem, na którym chleb i wino było poświęcane w imieniu Jeszuy, na Jego pamiątkę. Po wspólnym posiłku wierzący uwielbiali, modlili się, nauczali i działali w darach duchowych. Z poprzednich rozdziałów wiemy, że w kongregacji tej dochodziło do sporów. Niektórzy twierdzili, że są lojalni Pawłowi, inni woleli styl nauczania Apollosa, a jeszcze inni mówili, że sam tylko Jeszua jest dla nich nauczycielem.

Niektórzy przychodzili na spotkanie wcześniej niż inni. Razem z przyjaciółmi ze swej „kliki” odmawiali swoje błogosławieństwa, przywoływali Imię Pana nad swoim chlebem i winem i jedli swój posiłek. Później przychodzili pozostali. Dla niektórych starczało jedzenia, dla niektórych nie.

Kochaj bliźniego swego

Paweł surowo gani przybywających wcześniej mówiąc, że nie chodzi tu o zwykłą nieuprzejmość, ale o „nierozróżnianie Ciała Pańskiego”. Nie chodzi tu o błędne pojmowanie mistycznej transformacji kawałka chleba w dosłowne Ciało Chrystusa; z kontekstu jasno wynika, że mowa tu o niepojmowaniu mocy, świętości i autorytetu, w których Bóg chce być obecny na cotygodniowych spotkaniach świętych.

Każdy wierzący jest żywym kamieniem, a razem jesteśmy wbudowywani w świętą świątynię Samego Boga, który w niej mieszka (1 Piotra 2:5; 1 Kor 3:16-17). Według Pisma, podstawowym wyrazem tego mistycznie brzmiącego Ciała/Świątyni Mesjasza jest po prostu to, co zwykliśmy nazywać kongregacją/zborem – bez różnicy, czy spotyka się w domu, w budynku użyteczności publicznej, czy w środku lasu. Jest coś szczególnego, coś bardzo świętego w tych cotygodniowych spotkaniach całej kongregacji.

Zwróć uwagę!

Jeśli uwłaczamy tej świętości nie zwracając uwagi na obecność (lub nieobecność) innych, lub ograniczamy naszą społeczność do „kliki” znajomych i nie mamy odpowiednich relacji z resztą kongregacji, to jesteśmy zagrożeni nierozróżnianiem „Ciała Pańskiego”. Błąd ten, szczególnie, jeśli jest popełniany w trakcie Wieczerzy, może przynieść poważne konsekwencje. Niech każdy człowiek i każda społeczność sprawdza samych siebie (11:28), tak abyśmy mogli cieszyć się pełnią Jego uzdrowieńczej obecności wśród nas!!


Zaskoczony przez zło – co robić?

Asher

Asher Intrater miewał nieoczekiwane ataki na swoje dzieci i ze strony liderów, nie będąc na nie przygotowany. Jako że nie przewidywał możliwości wystąpienia niespodzianek, nie wiedział w jaki sposób od razu reagować na trudności.

Obejrzyj tutaj!


Inne artykuły