>
Inne artykuly

logo

Ożywienia Ministerstw Izrael

© 3.4 2020 Revive Israel

Wściekłość szatana w czasie Paschy

Ariel Blumenthal

moon

Długa, zimna, mokra, wirusowa zima wreszcie dobiegła końca. Do Izraela nadeszła wiosna, a wraz z nią czas Paschy. Żydzi gromadzą się wokół stołu aby upamiętnić wielkie wydarzenia mające miejsce podczas wyjścia z Egiptu: zakończenie niewoli, kres ucisku i wolność!

2000 lat temu sytuacja miała się nie inaczej! Jeszua obchodził swoją „ostatnią wieczerzę”, czyli tradycyjny posiłek paschalny, w noc gdy został zdradzony, kilka godzin przed swym ukrzyżowaniem. Tłum Żydów zjechał się do Jerozolimy z całego świata. Uczeni twierdzą, że na ogromnej przestrzeni jaką zajmowała kolumnada Świątyni Heroda, mógł się zebrać nawet 400.000-czny tłum. Wielu modliło się o wyzwolenie spod jarzma panowania rzymskiego nad Izraelem i Jerozolimą.

Dla rzymskich władców ziemskich był to czas wielkiego napięcia. Władali oni twardą ręką nad wieloma królestwami i narodami, z których większość pragnęła odzyskać wolność.

Coś było jednak innego w tym narodzie – w Żydach i w królestwie Judy. Żywili oni nadzieję na pojawienie się „mesjasza” – króla, który miał wyzwolić ich spod panowania pogan i ustanowić potężne królestwo. To nie była jedynie jakaś prowizoryczna ideologia szerzona przez buntowników w celu wzburzenia narodu i doprowadzenia do zamachu stanu. Nie, ta myśl była im wpajana od dziecka, stanowiła część ich religii, kultury i tożsamości jako narodu „wybranego”. Pascha – święto wyzwolenia – była czasem kiedy wszystkie te nadzieje kumulowały się.

Przesłuchanie Jeszuy przez Piłata unaoczniło jego największą obawę: „Czy ty jesteś królem Żydów?” (Jan 18:34) Zupełnie nie obchodził go werdykt Sanhedrynu orzekający o bluźnierstwie, dotyczący nazywania siebie przez Jeszuę Synem Bożym lub Synem Człowieczym (Mt 26:63-65). Podobnie jak Herod, który dokonał rzezi na wszystkich żydowskich chłopcach w Betlejem (Mt 2:16-18), tym co trapiło Piłata najbardziej był potencjał jaki miały „mesjańskie” przekonania Jeszuy do podburzania tysięcy Żydów przeciwko Rzymowi. Bunty rzeczywiście miały miejsce, 30 lat później w latach 68-70 n.e. i następnie w latach 133-136 n.e.

To właśnie tej mesjańskiej „tożsamości” w osobie „Króla Żydów” boją się wszyscy królowie i władcy tego świata, ponieważ stoi za nimi sam szatan – „władca tego świata” (Jan 14:29, 2 Kor 4:4). Szatan wie, że jest tylko jedna osoba, jeden król, jeden władca, który ma moc związania go i wyzwolenia świata spod jego kontroli, a jest nim obiecany Mesjasz – Król Izraela – Jeszua.

I oto jesteśmy tutaj, 2000 lat później, obchodząc Paschę w Jerozolimie, w Izraelu i na całym świecie. Wiele się zmieniło, choć nie wszystko. Za Herodem, Piłatem, Hamanem, Hitlerem i wieloma innymi postaciami stoi ponadnaturalna szatańska siła nienawiści wobec Żydów. W naszych czasach nosi nazwę „antysemityzm”. Czytamy w gazetach o natężeniu antysemickich aktów nienawiści na całym świecie – nie tylko w Teheranie, ale również w Nowym Jorku, Pittsburgh, Paryżu, Londynie, itd.

Jako osoby wierzące Biblii, możemy się spodziewać, że trend ten będzie narastał w siłę w miarę jak przybliża się czas powtórnego przyjścia Pana. Szatan będzie coraz bardziej wściekły, ponieważ wie, że „ma niewiele czasu” (Obj 12:12). Jego gniew będzie coraz częściej wymierzony w Izrael, naród żydowski i wszystkich chrześcijan wyczekujących powrotu „Króla Żydów” i „Króla królów”. Tak jak podczas Jego pierwszego przyjścia, tak również i dziś naród żydowski posiada swą rolę do odegrania w powitaniu Go w odrodzonym kraju ze stolicą w Jerozolimie (Mt 23:37-39).

Jesteśmy (i będziemy) pośród wielkiej wojny – zarówno w sensie duchowym jak i fizycznym – dotyczącej obecności Żydów Mesjańskich w Jerozolimie. Musimy stać razem w modlitwie, bo nasze zbawienie jest coraz bliżej (Rzymian 13:11)! Tak więc, gdy będziemy obchodzić Paschę, niech te wielkie wydarzenia z czasów wyjścia z Egiptu przypomną nam o tym, co czeka nas w nie tak odległej przyłości!


Nie mów COVID-19, powiedz: COVID-18!

covid

Ron Cantor omawia sytuację w Izraelu odnośnie wybuchu epidemii Covid-19.

18 w języku hebrajskim oznacza życie! Wspieramy osoby cierpiące z powodu wirusa – samotne matki, osoby ocalałe z holokaustu oraz organizacje im pomagające. Czy mógłbyś wspomóc nas chociaż 18 dolarami?

Dokonaj wpłaty tutaj!

Obejrzyj Rona tutaj!

Wideo jest po angielsku, z możliwością automatycznej generacji napisów w innych językach.


Inne artykuły